Zbiorniki zwane dwupłaszczowymi zostały zaprojektowane specjalnie do przechowywania i transportu substancji niebezpiecznych w postaci płynnej. A substancji takich używa się powszechnie w przemyśle czy rolnictwie. Nawet małe zakłady produkcyjne czy usługowe również ich używają.
Wśród substancji niebezpiecznych znajdują się rozmaite chemikalia. Należą do nich przede wszystkim paliwa, a zwłaszcza olej napędowy, zwany potoczne ropą. Jest on używany do napędzania rozmaitych maszyn przemysłowych czy rolniczych i często jest przetrzymywany w większych ilościach właśnie w firmach czy gospodarstwach rolnych. Ponadto substancje, do jakich nadają się zbiorniki dwupłaszczowe, to różnego rodzaju rozpuszczalniki, kwasy, nawozy czy detergenty. Gdy są one przechowywane w zbiornikach tego typu, zmniejsza się ryzyko ich wylania do otoczenia, co mogłoby stanowić zagrożenie dla ludzi i środowiska naturalnego.
Zbiornik dwupłaszczowy i jego budowa
Określenie „dwupłaszczowy” odnosi się do tego, że zbiornik taki składa się w zasadzie z dwóch pojemników włożonych jeden w drugi. W środku zbiornika dwupłaszczowego znajduje się zbiornik właściwy, w którym znajduje się dana substancja. Na zewnątrz zaś znajduje się pokrywa retencyjna, której zadaniem jest zatrzymanie wycieku substancji, gdy już do niego dojdzie. Pokrywa retencyjna jest zabezpieczeniem nie tylko na wypadek pęknięcia zbiornika głównego, ale również w przypadku przelania czy po prostu rozlania substancji, jaka jest przetrzymywana w zbiorniku dwupłaszczowym. Dodatkowo, wysokiej jakości zbiornik plastikowy dwupłaszczowy zaopatrzony jest w urządzenia wskazujące wyciek czy inne zagrożenie. W zbiornikach znajdują się pływaki, urządzenia ostrzegawcze, kontrole przelania czy czujniki wycieków. Dzięki temu zbiornik dwupłaszczowy jest dużo bardziej bezpieczny niż zwykły kontener z tworzywa sztucznego.
Zbiorniki dwupłaszczowe – ich rodzaje i właściwości
Współczesne zbiorniki dwupłaszczowe są zazwyczaj wykonane z tworzyw sztucznych, a konkretnie z polietylenu. Są one dzięki temu trwałe i odporne na wiele przechowywanych w nich substancji, a jednocześnie są lekkie, nie zwiększając bardzo masy pełnego zbiornika. Tworzywo sztuczne takie jak polietylen jest też dość odporne na działanie czynników zewnętrznych i zbiornik plastikowy dwupłaszczowy może być przetrzymywany pod gołym niebem. Producenci zbiorników dwupłaszczowych oferują je w wielu rozmiarach o pojemności od kilkuset do kilku tysięcy litrów, co pozwala idealnie dopasować pojemność do potrzeb czy miejsca, jakim się dysponuje.