Worek węgla to paliwo energetyczne, które perfekcyjnie sprawdza się w piecach kaflowych, żeliwnych, stalowych oraz kuchniach węglowych. Dzięki niskiej zawartości siarki nie musimy się już martwić osadzaniem zbędnych cząstek sadzy w przewodach kominkowych. Węgiel workowany pakowany jest w worki foliowe lub też jutowe. Każdy worek waży 25 kilogramów. Następnie produkt pakowany jest na palety i owijany folią strecz.
Węgiel w workach – transport
Wiele firm oferuje sprzedaż zarówno detaliczną, jak i hurtową. Sprzedaż ta możliwa jest za pośrednictwem firmowego sklepu online. Oprócz sklepu internetowego firmy dysponują także własnym transportem, a jedynym zadaniem klienta jest wskazanie przy zakupie miejsca odbioru. Darmowy dowóz wykonywany jest do odległości 15 kilometrów.
Węgiel w workach – miał
Miał węglowy produkowany jest wprost z węgla 31.1, a jego zastosowanie sprawdza się w piecach o zróżnicowanej mocy grzewczej. Co więcej jest to węgiel wytwarzający bardzo dużo ciepła, a przy tym bardzo mało popiołu (około 10%). Całkowita wartość opałowa wynosi do 25 MJ/kg, a zawartość siarki waha się w granicach 1%.
Węgiel workowany – ORZECH II
Cechą charakterystyczną tego typu węgla jest oczywiście wysoka wartość opałowa oraz sprawność cieplna. Tym samym straty energii uzyskanej podczas spalania węgla są minimalne. ORZECH II produkuje się wykorzystując do tego celu węgiel kamienny. Wartość opałowa wynosi wówczas 24 – 26 MJ/kg. Zawartość popiołu około 9%, a siarki 1,2%.
EKOGROSZEK – worek węgla
Posiada on nadzwyczaj wysoką sprawność procesu ogrzewania, co spowodowane jest w głównej mierze bazowaniem na węglu o dużej kaloryczności. Zawartość siarki to jedynie 0,01%, a popiołu nieco więcej – 6 – 8%. Wartość opałowa wynosi do 27 MJ/kg. Węgiel EKOGROSZEK świetnie sprawdza się w kotłach klasy 5. Jest to ekogroszek najwyższej jakości, dobrym składzie węgla, wysuszony i dobrze zapakowany. Jest to tyle ważne, gdyż powinien on zachować swoje naturalne właściwości.
Wybór kotła a rodzaj węgla
EKOGROSZEK spalany jest w specjalnych kotłach wyposażonych w podajnik paliwa, tak zwanych retortowych. Kotły miałowe jak wynika z nazwy sprawdzają się w przypadku spalania miału. Z jego spalania powstaje duża ilość popiołu, na czym cierpi nade wszystko środowisko naturalne. Kotły tradycyjne wykorzystywane są celem spalania węgla kamiennego z grupy sortymentów grubych.