Od pewnego czasu w Polsce pojawiła się nowa dyscyplina sportu narciarskiego, która łączy w sobie zjazd ze szczytu górskiego z wędrówką po górskich szlakach. Skituring, bo o nim tu mowa jest popularny w Skandynawii od wielu, wielu lat, ale dopiero teraz staje się znany i popularny w naszym kraju. W polskich górach jest wiele tras skiturowych.
Dla kogo skituriing?
Skituring to sport dla wytrwałych, kochających góry, ciekawych świata, ale i tych, którzy narciarstwo już znają i uprawiali już przynajmniej narciarstwo biegowe.Sport ten nie jest sportem dla osób, które dopiero zaczynają swoją przygodę z nartami. Tutaj trzeba już mieć obycie z górami i z narciarstwem. Do uprawiania skituringu potrzebny jest odpowiedni sprzęt.Wszystko powinno być znacznie lekkie od statystycznego ubioru każdego narciarza. Tak więc należy się wyposażyć w specjalne narty do skituringu, które są znacznie lżejsze od nart zjazdowych czy biegowych. Dodatkowo potrzebny jest odpowiedni kombinezon, kask, gogle, rękawice i buty z wiązaniami. Uprawiając skituring bardzo często trafia się na trasy skiturowe, które położone są na terenach zagrożonych lawinami. Dlatego w trosce o własne bezpieczeństwo dobrze w swoim ekwipunku jest posiadać raki i czekan oraz lawinowe ABC w postaci detektora lawinowego, sondy lawinowej i łopatki.
Na czym polega skituring?
Skituring to inaczej turystyka górska na nartach. Fani skituringu przemierzają górskie szlaki na nartach, przy równoczesnych zjazdach ze szczytów górskich oraz wspinaczkach na owe szczyty. Są również i tacy skiturowcy, którzy robią to na czas, ekstremalnie i z przypływem adrenaliny. Dlatego też uważa się, że skituring ma wiele twarzy i jest otwarty dla każdego zaawansowanego narciarza.Trasy skiturowe są wszędzie, natomiast w Polsce można uprawiać ten sport w Tatrach, Bieszczadach, Karkonoszach czy Beskidach.
Można dalej dotrzeć i więcej zobaczyć
Uprawiając skituring można na dwóch deskach dotrzeć dalej i o wiele więcej zobaczyć. Nigdy nie korzysta się z zatłoczonych wyciągów, na szczyty górskie wspina się samemu, wędruje się po górach z przypiętym nartami i obcuje się z górską przyrodą. Turystyka skituringowa polega na spokojnym zwiedzaniu gór tyle, że z przypiętymi do nóg nartami. Nikt tutaj się nie ściga i nie zjeżdża na czas, oczywiście oprócz osób, które skituring traktują ekstremalnie. Wędrując po wyznaczonych trasach skiturowych można się wyciszyć i zrelaksować mimo dużego wysiłku fizycznego.