Wiele osób, które choć raz spróbowały skoków spadochronowych w tandemie chce kontynuować swoją przygodę z lataniem i pójść o krok dalej. Jednak, żeby zacząć skakać samodzielnie nie wystarczą dobre chęci i odwaga. Trzeba mieć odpowiednią wiedzę i umiejętności, które zdobywa się na kursach spadochronowych.
Co się kryje pod nazwą „szkolenia AFF” ?
Szkolenia spadochronowe różnią się od siebie zarówno czasem trwania, jak i formułą. Co za tym idzie koszty też będą zróżnicowane. Do tego część pozwoli nam skakać samodzielnie szybciej, a przy części kursów będziemy musieli uzbroić się w cierpliwość.
Do najbardziej efektywnych zalicza się szkolenia AFF czyli Accelerated Free Fall. Dzięki połączeniu teorii z praktyką, oraz skoków w asyście nawet dwóch instruktorów można dużo szybciej rozpocząć przygodę z samodzielnymi skokami.
Na czym polega szkolenie AFF?
Kurs AFF składa się zawsze z części teoretycznej i praktycznej. Podstawowe informacje o budowie i działaniu spadochronu, oraz przede wszystkim o zasadach bezpieczeństwa, w tym o zachowaniu się w sytuacjach trudnych, mowa jest jeszcze przed rozpoczęciem skoków. Dalsza teoria przekazywana jest często już podczas zajęć praktycznych.
Część praktyczna szkolenia AFF wcale nie zaczyna się od skoków. Kursanci na początku uczą się zapinać i uruchamiać spadochron, ćwicząc w uprzęży. Dopiero po opanowaniu podstawowych umiejętności adepci zaczynają praktykę w postaci skoków.
Cały kurs składa się z 7 poziomów zaawansowania, a na zdobycie kolejnego zwykle wystarczy jeden skok. Skoki odbywają się w asyście jednego lub dwóch instruktorów, którzy pozostają z kursantem w powietrzu aż do otwarcia się spadochronu. Przy czym tylko pierwsze 2 lub 3 skoki odbywają się w asyście dwóch instruktorów.
Co daje szkolenie AFF?
Podczas kursu AFF przyszli skoczkowie nie tylko poznają zasady bezpieczeństwa, czy obsługi i zachowania się podczas skoku. Ważne jest, że po kursie potrafią oni nie tylko utrzymywać właściwą pozycję czy wykonywać obroty podczas swobodnego spadania, ale przede wszystkim powrócić do właściwej pozycji po napotkaniu problemów w powietrzu.
Do tego kurs jest stosunkowo krótkie, zwykle po około 7 skokach można go zakończyć. Choć nie wystarcza to na uzyskanie licencji skoczka spadochronowego, to do czasu jej otrzymania można już skakać samodzielnie. Skacze się jednak nadal jako skoczek-uczeń.