Nieprawidłowości pracy układy sercowo-naczyniowego to jedne z częściej pojawiających się problemów zdrowotnych. Wbrew pozorom nie dotyczą one jedynie seniorów. Coraz powszechniej tego typu dolegliwości pojawiają się u ludzi w młodym i średnim wieku. Jak im zapobiegać?
Tradycyjne badania
Do pomiaru ciśnienia krwi często stosowany jest klasyczny domowy ciśnieniomierz, który przypina się do nadgarstka. Urządzenie już po kilku chwilach wyświetla na ekranie potrzebne wyniki. Większość stosowanych dziś modeli pozwala również zapisać wartości we wbudowanej pamięci, by w razie konieczności powrócić do nich lub pokazać lekarzowi.
Badanie ciśnieniomierzem wykonywane jest również w gabinetach lekarskich. Specjaliści zwykle dysponują lepszym jakościowo, bardziej precyzyjnym, profesjonalnym modelem urządzenia. W celu profilaktyki chorób układu sercowo-naczyniowego służy również badanie EKG.
Holter ciśnieniowy
Skutecznym sposobem zapobiegania i wykrywania chorób serca jest holter ciśnieniowy. Urządzenie działa dość podobnie do zwykłego ciśnieniomierza – tu również wyniki zapisywane są w aparacie znajdującym się przy nadgarstku. Kluczowa różnica polega jednak na tym, że pomiar holterem nie jest jednorazowy, ale trwa przynajmniej pełną dobę. Oznacza to, że pacjent musi nosić podpięty sprzęt minimum 24 godziny, podczas których urządzenie co pewien czas uruchamia się i mierzy ciśnienie.
Według wielu lekarzy ta metoda profilaktyki jest skuteczniejsza od tradycyjnych pomiarów (EKG, ciśnieniomierz). Powodem są optymalne, naturalne i komfortowe warunki. Pacjent podczas dobowego pomiaru przebywa w domu, co minimalizuje stres i pozwala na uzyskanie wiarygodniejszych wyników, na dodatek w rożnych porach dnia, momentach, aktywnościach.
Dieta i aktywność
Badania profilaktyczne są niewątpliwie ważne, ale pamiętajmy, że częsta przyczyna wystąpienia nieprawidłowości krążeniowych wynika z niewłaściwego trybu życia. Mamy tu na myśli zwłaszcza o stres, brak odpoczynku i ruchu. Osoby, które unikają aktywności i relaksu, są bardziej narażone na choroby serca.
Ważnym czynnikiem, który może zapobiec zawałowi, nadciśnieniu czy chorobie wieńcowej, jest dieta. Nie chodzi tu oczywiście o unikanie posiłków, ale o zwracanie większej uwagi na to, co na co dzień spożywamy. Lekka, zbilansowana dieta, pozbawiona nadmiaru cukru, tłuszczu i przetworzonej żywności, może ocalić nasze zdrowie i życie.