Opadająca stopa to schorzenia, które uniemożliwia płynne i bezpieczne chodzenie. Do opadania przedniej części stopy, kiedy zostaje ona oderwana od ziemi i pacjent próbuje postawić krok do przodu, dochodzi na skutek porażenia nerwu strzałkowego. Wtedy pacjent może zahaczać czubkiem stopy o podłoże co grozi upadkiem. Jakie sobie radzić w takiej sytuacji. Dla osoby zmagającej się z takim schorzeniem lekarze zalecają połączenie dwóch metod, czyli ortezy na opadającą stopę oraz rehabilitacji.
Czym jest orteza na opadającą stopę?
Jest to lekkie, cienkie urządzenie, które podtrzymywane jest na łydce. Zazwyczaj większa część sprzętu jest przezroczysta. Chodzi o to, by dzięki części stopowej, podtrzymać opadający jej czubek, ale także nie ograniczać ruchomości stawów. Orteza na opadającą stopę jest elastyczna i solidna.
Można ją kupić w dobrych sklepach medycznych. Wystarczy tylko dobrać ją do rozmiaru buta. Trzeba pamiętać, że warto zainwestować w wysokiej jakości ortezę, wyprodukowaną przez solidną firmę. Dzięki temu można mieć pewność, że wraz z rehabilitacją jej noszenie przyniesie oczekiwany skutek. Nerwy powinny się po jakimś czasie zregenerować, jeżeli oczywiście nie opuszcza się fizjoterapii.
Jak otrzymać ortezę za darmo?
Ortezy na opadające stopy przysługują za darmo w ramach całkowitej refundacji osobom, które są ubezpieczone i potrzebują takiego sprzętu. Warto dowiedzieć się u swojego lekarza ortopedy, w jaki sposób można postarać się o taką refundację, ponieważ nie ma sensu płacić za ortezę, jeżeli podlegamy ubezpieczeniu zdrowotnemu. Dobry sprzęt z pewnością posłuży aż do momentu kolejnej refundacji i nie trzeba będzie na niego wydać ani złotówki.
Jednakże ortezy na opadającą stopę to nie wszystko. Trzeba zadbać o jak najwcześniejszą rehabilitację. Od chwili kiedy doszło do porażenia, aż do czasu, kiedy przyjdzie kolejka refundowanej fizjoterapii może minąć trochę czasu, więc najlepiej jest skorzystać z prywatnego specjalisty.
W jaki sposób wygląda rehabilitacja?
Na pewno fizjoterapeuta będzie wykonywał masaże, może poddawać także stopę działaniu ciepła. Zaleci odpowiednie ćwiczenia. Można także poddać się terapii laserowej, ale wyłącznie w ośrodku, który ma odpowiedni sprzęt i specjalistów.
Fizjoterapeuta na pewno wskaże na konieczność noszenia ortezy. Warto zapytać go lub swojego ortopedę, jak długo w ciągu dnia należy to robić i jak ćwiczyć stopę bezpiecznie w warunkach domowych. Stosowanie się do zaleceń na pewno przyśpieszy proces rekonwalescencji.
Więcej informacji znajdziesz na stronie ortezy na opadającą stopę