Nie jest tajemnicą, że oświetlenie maszynowe LED musi działać w wyjątkowo trudnych warunkach. Obecność cieczy (w tym substancji chemicznych), duże zapylenie, a także bardzo gwałtowne drgania to zjawiska, które mogą utrudnić funkcjonowanie systemu ledowego oświetlenia maszyn. I właśnie dlatego trzeba wdrożyć rozwiązania, które mają je ograniczyć.
Mocowanie to podstawa
O ile maszynowe moduły oświetleniowe LED zawsze charakteryzowały się ogromną wytrzymałością, o tyle ich systemy mocujące nie mogły pochwalić się takimi osiągami. I właśnie dlatego wprowadza się coraz nowsze systemy mocujące, których zadaniem jest ograniczenie i skompensowanie wszystkich drgań w obrębie układu. Co ciekawe, wprowadzane tutaj rozwiązania są bardzo różnorodne.
Niektóre z nich opierają się np. na specjalnej konstrukcji śrub, które – dzięki odpowiednim wkładkom – mają tłumić drgania. W innych modelach stawia się na ciekawie zaprojektowane systemy mocowań, które – dosłownie – same kontrują się, zapobiegając tym samym obluzowaniu połączeń. Wreszcie często korzysta się też ze specjalnych past tłumiących, dzięki którym drgania nie są przenoszone na źródło światła.
Światło i jego właściwości
Kolejną, bardzo ciekawą właściwością maszynowego oświetlenia LED, jest możliwość regulacji parametrów jego światła. System regulacji może się opierać zarówno na stanach „zero – jeden”, czyli sytuacji, gdy oświetlenie jest włączone lub nie, a także na płynnym regulowaniu jego parametrów za pomocą odpowiednich układów elektronicznych, które znajdują się w obudowie maszyny.
Wielu producentów oświetlenia maszynowego dostrzega potencjał, jaki niesie ze sobą płynne regulowanie jasności emitowanego światła. Dzięki temu można dostroić oświetlenie maszynowe LED np, do warunków panującego na zewnątrz oświetlenia, Oprócz tego wiele układów pozwala na regulowanie temperatury oświetlenia i to nawet w zakresach od 3000 do nawet 7000 K.
Moduł obniżający napięcie
Choć oświetlenie maszynowe LED opiera swą konstrukcję na modułach półprzewodnikowych, to istnieje możliwość pewnego ograniczenia wartości napięcia na stykach oświetlenia. Dzięki temu lampa LED działa o wiele dłużej i – co ważne – jest mniej podatna na tak zwane spalenie.
Podsumowując, nowatorskie rozwiązania zastosowane w modułach oświetleniowych LED sprawiają, że ich montaż w obudowach maszyn staje się jedyną, opłacalną opcją. Zwłaszcza, że przemawia za nimi niewielkie zużycie energii (nawet 20 W) i duża jasność emitowanego oświetlenia,
Więcej informacji znajdziesz na stronie https://sensor24h.pl/oswietlenie-maszynowe-led/.