Rumień na twarzy to powszechny problem natury estetycznej, objawiający się silnym zaczerwienieniem. Odkryj laserowe usuwanie rumienia.
Laserowe usuwanie rumienia – jak poradzić sobie z długotrwałym zaczerwienieniem twarzy?
Rumień na twarzy to charakterystyczne czerwone plamy, które utrzymują się przez dłuższy czas. Powstają one na skutek pękania licznych, drobnych naczyń włosowatych. Defekt ten sprawia, że twarz wygląda na zawstydzoną lub zdenerwowaną. Na szczęście istnieje skuteczny zabieg, który pomaga w pozbyciu się tego problemu – laserowe usuwanie rumienia.
Skąd się bierze rumień na twarzy?
Rumień na twarzy to trwałe zaczerwienienie, które powstaje w wyniku rozszerzania się naczyń krwionośnych, znajdujących się tuż pod powierzchnią skóry. Przybiera postać czerwonej plamy o nieregularnym kształcie i wyraźnych brzegach. Pierwszym symptomem tej dolegliwości mogą być pojedyncze rozszerzone naczynka w okolicach nosa i na policzkach, tzw. pajączki (teleangienktazje).
Rumień może tworzyć się i nasilać pod wpływem różnych czynników, m.in.:
- zmian hormonalnych,
- trądziku różowatego,
- uwarunkowań genetycznych,
- nieprawidłowych reakcji układu odpornościowego,
- stanów zapalnych,
- alergii,
- ekspozycji na nadmierne promieniowanie słoneczne,
- stosowania niektórych leków,
- silnego, przewlekłego stresu,
- narażenia na nagłe zmiany temperatury otoczenia,
- nieodpowiedniej diety (np. nadmiar kofeiny, alkoholu, pikantnych produktów).
Na czym polega laserowe usuwanie rumienia?
Laserowe usuwanie rumienia to zabieg wykonywany przez lekarza medycyny estetycznej. Poprzedzony jest konsultacją dermatologiczną. Nie wymaga znieczulenia ani okresu rekonwalescencji. Lekarz musi ocenić zaawansowanie zmian i ewentualnie wdrożyć leczenie farmakologiczne, zanim sięgnie po laser. Nieleczony przez dłuższy czas rumień może przerodzić się w trądzik różowaty, który wymaga bardziej złożonej terapii.
Jeśli nie ma przeciwwskazań, lekarz przystępuje do laserowego usuwania rumienia. Czas trwania zabiegu uzależniony jest od rozmiaru i charakteru zmiany – trwa od kilku do kilkunastu minut. Na oczyszczoną skórę pacjenta aplikowany jest żel zabiegowy, na oczy nakładane są ochronne okulary. Głowica lasera energicznie przesuwana jest nad obszarem skóry lub celowana punktowo.
Istnieje kilka laserów, które można w tym celu zastosować. W katowickiej Klinice Miracki usuwanie rumienia wykonywane jest m.in. przy pomocy lasera Alma Harmony DYE-VL PRO. Światło lasera w zetknięciu z uszkodzonym naczyniem włosowatym zostaje pochłonięte przez hemoglobinę, wytwarzając ciepło, które powoduje fotokoagulację. W rezultacie ściana naczynka tworzącego rumień zostaje trwale zamknięta. Laserowe usuwanie rumienia to zabieg całkowicie bezpieczny i najczęściej bezbolesny, ponieważ towarzyszy mu zastosowanie intensywnego chłodzenia skóry. Po użyciu lasera na skórze pozostaje niewielki obrzęk, który znika po upływie około dwóch dni.
Efekty usuwania rumienia laserem
Laserowe usuwanie rumienia to obecnie najskuteczniejsza i najmniej inwazyjna metoda leczenia defektów naczyniowych skóry. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej technologii laserowej można całkowicie usunąć rumień i zamknąć rozszerzone naczynka krwionośne na twarzy. Optymalne efekty uzyskiwane są zwykle po wykonaniu serii zabiegów laserowych. Ich liczba i częstotliwość ustalana jest indywidualnie przez lekarza, w zależności od stanu skóry pacjenta.
Należy jednak zdawać sobie sprawę z tego, że laserowe usuwanie rumienia nie eliminuje skłonności skóry do powstawania tego rodzaju zmian ani czynników, które je wywołują. Dlatego należy dbać o skórę zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz i przestrzegać zaleceń lekarza. Ważne jest m.in. unikanie opalania, stosowanie diety obfitującej w owoce i warzywa oraz ochrona skóry przed szkodliwymi czynnikami atmosferycznymi.
W razie innych pytań zapraszamy do kontaktu ze specjalistami z katowickiej Kliniki Miracki: https://klinikamiracki.pl/klinika-miracki-katowice/
Dodatkowo zapraszamy na zabiegi odmładzające takie jak botoks, mezoterapia osoczem bogatopłytkowym czy terapie komórkami macierzystymi: https://mirackiclinic.com/