Osoby, które chciałyby zająć się w przyszłości konserwacją dzieł sztuki, mogą wybrać się na studia, które przygotują je do pracy konserwatora. Akademie sztuk pięknych często mają w ofercie kierunki, które kształcą do tego zawodu.
Kierunek nie dla każdego
Konserwacja dzieł sztuki to bardzo odpowiedzialne zadanie i nie jest to zawód odpowiedni dla każdego. Jest to zawód zaufania społecznego, nazywany również lekarzem zabytków – konserwator nie może popełniać błędów, bo ucierpią na tym przyszłe pokolenia. Oprócz tego konserwator zajmuje się również dbaniem o walory estetyczne dzieł sztuki. Rolą osoby, która zajmuje się konserwacją, jest dbanie o to, by dzieło nad którym pracuje wróciło do pierwotnego stanu i odzyskało wszelkie swoje walory estetyczne.
Nauki ścisłe i sztuki plastyczne
Konserwacja dzieł sztuki wymaga nie tylko talentu artystycznego i zdolności manualnych – konserwatorowi niezbędna jest również wiedza z zakresu nauk ścisłych, takich jak fizyka, chemia oraz biologia. Oprócz tego student zgłębi również historię sztuki i socjologię kultury, które pomogą mu odnajdywać konteksty dzieł nad których zachowaniem będzie w przyszłości pracował. Konserwacja dzieł sztuki wymaga również oczywiście odpowiednich umiejętności technicznych – studia takie oferują dużo zajęć skupionych na praktycznym przygotowaniu do pracy przy konserwacji. Studenci poznają różnorodne techniki plastyczne, które wykorzystywać będą w późniejszej pracy zawodowej. Nauka nie jest oparta jedynie na zajęciach teoretycznych – bardzo istotne są ćwiczenia praktyczne, gdzie student może utrwalić istotne umiejętności niezbędne w pracy konserwatora.
Co po studiach?
Absolwenci kierunku znajdują prace przy dbaniu o trwałość zabytkowych obiektów. Konserwatorzy dzieł sztuki zatrudniani są też w pracowniach konserwatorskich, muzealnych lub prywatnych, a także w ośrodkach badawczych i naukowych. Pracę można znaleźć nie tylko w Polsce, ale również poza granicami państwa. Osoby wykształcone na studiach konserwatorskich mogą również zostać specjalistami, których zadaniem będzie potwierdzanie autentyczności dzieł sztuki lub kopistami, którzy potrafią idealnie powielić pracę. Grono specjalistów w kraju jest bardzo ograniczone – z tego względu absolwenci zazwyczaj nie mają problemów ze znalezieniem pracy w zawodzie.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z Polskimi Pracowniami Konserwacji Zabytków