Niemcy są miejscem, które od lat jest atrakcyjny dla Polaków ze względu na wysoki poziom wynagrodzeń, jakie można w nim uzyskać z tytułu umowy o pracę czy kontraktu. Zarówno dawniej jak i dziś, kraj ten jest jedną z najczęściej wybieranych destynacji, jeśli chodzi o emigrację zarobkową.
Kto może się starać o zwrot podatku z Niemiec?
Dodatkowo, osoby mieszkające na zachodzie Polski często decydują się na pracę na terenie Niemiec bez zmieniania miejsca zamieszkania. Osoby, które podjęły pracę u naszych zachodnich sąsiadów mogą starać się o zwrot podatku z Niemiec. Warunkiem niezbędnym do uzyskania zwrotu podatku jest oczywiście potwierdzenie, że podjęliśmy legalne zatrudnienie, a także istnieje konieczność posiadania karty podatkowej Lohnsteuerbescheinigung i zaświadczenia UE/EOG, które uzyskamy w polskim urzędzie skarbowym. Warto pamiętać o tym, że w przypadku pracy na terenie Niemiec poniżej 183 dni istnieje ograniczony obowiązek podatkowy, co oznacza, że nawet w przypadku krótkotrwałego zatrudnienia możemy się ubiegać o zwrot podatku.
Zwrot podatku z Niemiec – co warto wiedzieć?
Jeżeli podjęliśmy pracę w Niemczech przez krótki okres, warto starać się o uzyskanie zwrotu nadpłaconego podatku. W tym celu musimy uzyskać od pracodawcy niemiecką kartę podatkową, wydawaną za każdy rok podatkowy. Inną opcją jest dysponowanie miesięcznymi odcinkami z wypłaty z danego roku podatkowego od każdego z pracodawców, u których byliśmy zatrudnieni. Średni czas oczekiwania na zwrot trwa zwykle od 3 do 6 miesięcy, jednak niemiecki urząd nie posiada konkretnego limitu na rozpatrzenie naszej deklaracji. Jeżeli uzyskamy zwrot podatku z Niemiec konieczne jest zgłoszenie tego faktu w zeznaniu rocznym do polskiego urzędu skarbowego.