Ogrodowy romantyzm to nie wyłącznie kwestia odczuwania. To także prezentacja całej kompozycji ogrodu. Romantyczna atmosfera, na której zależy wielu osobom, to również wynik sztuki ogrodu, odpowiedniego zaplanowania i rozwiązania przestrzeni. To sposób, w jaki kreujemy ogród i w jakim kierunku stylistycznym podążamy. Romantyzm zatem udaje się do ogrodu wprowadzić trochę tak, jak powstaje on wtedy, gdy poeta tworzy doskonały wiersz albo malarz maluje obraz. Zresztą sztuka ogrodu właśnie do działalności malarskiej niejednokrotnie bardzo się zbliża.
Motywy kamienne
W naturalistycznym i romantycznym ogrodzie oprócz rozrastających się (pod pewną kontrolą) roślin pojawić się muszą motywy kamienne. Na przykład w postaci alpinarium, które dodatkowo przywoła górską urodę. Kamień naturalny to najlepsze obramowanie dla wszelkich motywów wodnych, jak wodospady, sadzawki czy źródełka. W romantycznym ogrodzie, nawiązującym do estetyki wiktoriańskiej chociażby, pięknie wyglądać będą murki i ławki kamienne.
Zestaw rattanowy
Jednak najpiękniej (i najwygodniej) w romantycznym ogrodzie wyglądać będzie zestaw rattanowy. Poprzez naturalny materiał i klasyczną stylistykę nawiązujący do dziewiętnastowiecznego wzornictwa. Meble tego typu, choć mają w sobie urodę retro, okazują się przy tym wyjątkowo komfortowe. Rattanowy zestaw stanowi tego najlepszy przykład. Okaże się wygodny i sprzyjać będzie cudownemu wypoczynkowi w romantycznym otoczeniu. Więcej inspiracji do ogrodu romantyzmu i nie tylko prezentuje się tutaj: gardenspace.pl.
Ogród naturalistyczny
Jeśli marzy nam się romantyzm w ogrodzie, a nie wiemy, jak go osiągnąć, to wystarczy sięgnąć do źródła. Czyli do dawnych ogrodów angielskich czy krajobrazowych. Takich, które w dużej mierze przypominały lasy. Gdzie natura wydawała się bezkresna i ostentacyjnie kreatywna. Ogród naturalistyczny można odtworzyć w dzisiejszych warunkach. Zresztą staje się on coraz bardziej popularny i wiele osób wybiera naturalizm jako walor najbliższego otoczenia.