Separatory oleju/tłuszczy przeznaczone są do podczyszczania ścieków zanieczyszczonych tłuszczami i olejami organicznymi, które przede wszystkim wytwarzane są przez różnego rodzaju zakłady gastronomiczne oraz przemysł spożywczy.
Za najważniejsze zalety tego rodzaju urządzeń z pewnością uznać można:
- prostą budowę urządzenia,
- łatwą eksploatację,
- łatwy montaż.
Rodzaje separatorów tłuszczy
Wszelkiego rodzaju tłuszcze, jakie z różnych źródeł wprowadzane zostają do systemów kanalizacyjnych, przyczyniają się do powstawania wielu problemów, które jeśli nie zostaną usunięte, mogą przyczyniać się do powstania przykrych konsekwencji, dotyczących przede wszystkim problemów eksploatacyjnych oraz ogromnych trudności powstałych w pracy oczyszczalni ścieków. Przyczyną tych problemów jest przede wszystkim fakt, iż wszelkiego rodzaju tłuszcze nie rozpuszczają się w wodzie, a pływają po jej powierzchni.
W zależności od rodzaju separatora możliwe jest usuwanie dowolnego rodzaju tłuszczy. Bardzo często w przypadku tych tłuszczy, które charakteryzują się wysokim stężeniem zawiesiny, muszą dodatkowo zostać podczyszczone w osadniku, który musi być zaprojektowany z uwzględnieniem:
- warunków lokalizacyjnych,
- rodzaju podczyszczanych ścieków,
- przepływów ścieków,
- ilości zawiesiny w dopływających ściekach.
Jak zbudowane są separatory oleju?
Separatory oleju/tłuszczu, ze względu na charakterystyczne dla nich zastosowanie posiadają korpus wykonany z betonu oraz żelbetu, który musi być tak skonstruowany, aby wykazywał się ogromną szczelnością.W przypadku tego rodzaju urządzeń zarówno na ich wlocie, jak i wylocie umieszczane są specjalne deflektory które swoim działaniem wymuszają odpowiedni przepływ w urządzeniu.
W urządzeniach o tak charakterystycznym zastosowaniu, jak separatory oleju ważnym czynnikiem jest również łatwy eksploatacyjny dostęp do urządzenia. Dlatego też często jednym z elementów separatorów jest właz umieszczony w porywie (jego dobór zależny jest od lokalizacji urządzenia).
Na czym polega eksploatacja separatorów?
Eksploatacja separatorów obejmuje przede wszystkim dwie najważniejsze dla ich działania czynności:
- regularną kontrolę działania separatora,
- czyszczenie urządzenia zawsze, gdy zajdzie taka potrzeba.
Tak naprawdę to, jak często należy poddawać czyszczeniu separator zależne jest od tego, ile ścieków do niego dopływa, a także jak duże jest stężenie znajdujących się w nim zanieczyszczeń. Stąd wniosek jest prosty – im więcej zanieczyszczeń o dość wysokim stężeniu, tym konieczne staje się częstsze czyszczenie separatora, aby mógł on w dalszym ciągu działać prawidłowo.